// סרט מנטאלי
22-07-2014

בכדי להגיע למטרות שלך- תפיק בראש שלך סרט… מאת: Srini Pillay פורסם ב: .5.3.14 ,Harvard Business Review

וורן בניס, אחד המובילים בעולם בתחום חקר מנהיגות, אומר ש: “מנהיגות היא היכולת לתרגם חזון למציאות.” על פניו  אמירה שכזאת נשמעת רדודה ושטחית, אבל בבואנו לבחון אותה לעומק, היא מעוררת כמה השלכות חשובות. אם מנהיגות היא היכולת לתרגם את החזון למציאות, השאלה הנשאלת היא מהי השיטה לעשות את זה? דרך אחת, על פי מחקר אחרון, היא להשתמש במוח שלנו כדי לייעל את סיכויי הצלחה שלנו. מחקרים מדעיים הוכיחו כבר, מעל כל ספק, שבשעה שאנחנו כבני אדם מדמיינים תנועה, אנחנו למעשה מעוררים את אזורי התנועה במוח. בעקבות המחקר פותחו טכניקות אשר נוצלו למנעד רחב של שימושים; החל מגירוי יכולת התנועה אצל אנשים אחרי שבץ וכלה בייעול אימוני טרום-תחרות אצל ספורטאי צמרת. דוגמא טרייה של התוצאות האפשריות בשימוש בוויזואליזציה מפורטת היא זכייתה של מיקלה שיפרין [Mikaela Shiffrin] במדליית זהב אולימפית בסלאלום. מנסיונה עולה, שהשלב הראשון להגיע למטרות שהצבנו לעצמנו היא ראשית לכתוב אותם ואז להחליט על דרכים אפשריות שונות להשגתם. השלב הבא הוא לעצום את העיניים ולדמיין את עצמנו מממשים את הנתיבים אלה. דמיון הוא סוג של “חימום”, דרך יעילה להתנעת המוח שלנו. טכניקה זו יכולה להיות יעילה ושימושית במיוחד אם אתה דחיין או תקוע. אבל למרות שזה נשמע קל, פשוט לעצום את העיניים ולדמיין את עצמך משיג מטרה או מוביל צוות לקראת מטרה, זו התנסות שעלולה להחוות כמאתגרת ממספר הסיבות. רבים מהלקוחות שלי שאלו למשל: “ומה אם אני לא מרגיש בטוח מספיק כדי לדמיין? או מה אם כבר החמצתי כמה וכמה מהמטרות שלי וכל ניסיון שלי לדמיין הגעה למטרה מעורר אצלי חרדה? ” אז ככה. ראשית, צורות שונות של שימוש בדמיון מודרך נמצאו מועילות בהפחתת חרדה ולכן יש סיכוי גדול שדווקא שימוש בדמיון עשוי למעשה לסייע בהורדת רמת החרדה. שנית, לשם שיפור הביטחון העצמי, קיים סוג מועיל במיוחד של שימוש בדימויים הנקרא “מעורר מוטיבציה- שליטה כללית” (motivational- general mastery), אשר כרוך בשמירת פוקוס על המטרה דווקא כשמדמיינים את דרך ההגעה אליה. M-GM מתמקדת בדרך ולא בתוצאה. גישה זו המנוגדת לאינסטינקט הראשוני של כולנו, בו אנחנו מפנטזים וויז’ואל סטטי שלנו מחזיקים את המטרה ביד כאילו הייתה גביע, היא מעדיפה את הבנת ה”איך” ותוך כך הופכת בראש וראשונה לדרך יעילה יותר להעצמת הביטחון העצמי. בכדי לעשות זאת, יש להגדיר בבירור את הביצועים הרצויים. לאחר מכן יש להבין היכן אנחנו נמצאים בזמן הווה מול אמות המידה שהגדרנו, ומתי ואיך אנחנו צופים להגיע ואף לעלות עליהם. פשוטו כמשמעו, חשוב כשלב ראשון לשרבט את זה פיסית על נייר, כך שתוכלו להשתמש  באינפורמציה הזאת בשביל לבנות “תסריט” אשר ישמש בסיס ל”סרט המנטאלי” שתפיקו בראש שלכם…

השאלה הבאה שאנשים שואלים אותי לעתים קרובות היא “איך אני יכול לדמיין את עצמי עולה על ביצועים שלי, כאשר אין לי מושג איך אני באמת אעשה את זה?” תשובתי היא, שכאשר אנחנו אומרים “אין לי מושג”, אנחנו מתכוונים למושג בהכרה. עם זאת, סקירה עדכנית של 75 עבודות מחקר מגלה כי דימויים יכולים לעזור בכמה דרכים: בנוסף למיקוד תשומת הלב באמצעות גירוי רשתות קשב במוח, דמיון מפעיל אזורים במוח שיכולים באופן לא מודע למפות את הדרך שלנו להגיע בהצלחה למטרה. חוסר הידיעה “איך” לא ממש משנה, מאחר שהמוח מסוגל לפענח את הדרך ברגע שניתנת הידיעה לאן רוצים ללכת. איך זה יכול להיות? כאשר אנחנו מטעינים יעד ב- GPS שברכב, נראה לנו טבעי לגמרי שהוא ידע לקחת אותנו לשם. למוח יש יכולת דומה. ברגע שאנחנו מצליחים לתקשר לו באופן ברור את המטרה, המוח שלנו יהיה מסוגל להתוות את המסלול אל היעד שהצבנו. יתרה מכך, בכך שאנחנו מדמיינים את המסע אנחנו מסייעים למוח לשמור על הכיול למסלול, באמצעות האינפורמציה שהדמיון מספק לו הוא יכול, באופן קבוע, “לבדוק את עצמו” ביחס לחזון שלנו ולעדכן את נתיב המסע ביתר בקלות. קבוצות ואנשים רבים שאימנתי השתמשו בשיטה זו כדי להכשיר לעצמם נתיב להצלחה. במקום להסתמך רק על תכנית עסקית, הם יצרו “סרט מנטאלי” של התכנית העסקית שלהם. מניסיוני, היותו של חזון מילולי לחיים ו/או לעסק , הופך אותו לנגיש. אז, נקודת ההתחלה היא להגדיר את המטרה, להפוך אותה לאמיתית וגרפית ככל האפשר. תשתמשו בגוגל ותדפיסו ייצוגים של תמונת חיים הרצויה או לחילופין תשקיעו זמן בכדי לדמיין אותה תמונה ברזולוציה גבוהה. תפנו לעצמכם זמן בכל בוקר, חישבו על זה כזמן “האכלה” למוח. ככל שתספקו לו מידע ברור ומפורש יותר, כך יוכל המוח למפות ולהתכוון לנתיב שיוביל למימוש למטרות שהגדרתם. על ידי תרגול השיטה הזו שוב ושוב, נוצרים בפועל דפוסים אוטומטיים במוח אשר מקטינים את הצורך בגיוס אזורים במוח המעורבים במאמץ מכוון. מדעי המוח מלמדים אותנו שתמונה אחת שווה 1000 מילים משום שהיא משמשת כמדריך, מניע קשב וכמפה למוח כדי לעזור לנו לייצר מסלול ולנווט בדרך למימוש המטרות שלנו ואולי אפילו התעלות עליהן.

עכשיו שאתם יודעים איך לתרגם את החזון למציאות, מה עוצר בעדכם?

תרגום חופשי מאנגלית: רוני גרובר

השארת תגובה

  • 2017-07-12 12:03:51 אליס דור כהן

    היי, מאוד התחברתי לרעיון שהגדרת המטרה , כתיבת המטרה דיבור עליה, או עשיה יצירתית לכיוון שלה מביאים אלינו אל המטרה. תודה רבה על האינפורמציה שפירסמת של וורן בניס! אני יוצרת רקדנית ושחקנית( גם קולנוע) אשמח להית ס בקשר!!!

<< חזרה לרשימת הפוסטים