// איך לבחור יועץ מושלם?
26-03-2015

היועץ המושלם הוא אחד שאכפת לו רק מכם, מכיר אתכם ממש ממש טוב ואין לו שום אג’נדה אחרת מלבדכם.
אין כזה אתם אומרים? אולי אתם צודקים, אבל זהו טבען של עצות. פטרוניות להפליא, פשוטות לכאורה ובעיקר נטולות אחריות. ולכן, חשוב שאתחיל ואומר שאני לא מאמין לא ביועצים ולא בעצות.
אופס, גם זו עצה. הנה בלי לשים לב גם אני הפכתי ל”יועץ” 🙂
אין כנראה מה לעשות, זה חזק מאיתנו.
מצד אחד לכולנו יש צורך בהכוונה, בתשובות ומצד שני, כולנו נורא אוהבים לתת עצות.

למה אנחנו אוהבים לייעץ?

מאחר ורוב העצות ניתנות באמת מתוך כוונה טובה. נקודת המוצא שלהן היא הזדהות. כלומר, אותו זיהוי ראשוני שמישהו, בנקודה כזאת או אחרת, “זהה” לי. המסקנה שמסיק היועץ: “חוויתי את אותו דבר, אני מבין אותך ולכן אין מתאים ממני להעניק לך מניסיוני ולדעת מה טוב עבורך”.
מכאן שהמוטיבציה, היא אולי טיפה פחות אלטרואיסטית וקצת יותר פטרונית. כשאנחנו בתפקיד היועץ אנחנו “יודעים”. זוהי עמדה שנותנת תחושה נפלאה של מסוגלות, בטחון וחשיבות עצמית, וכשהיא מזדמנת לפתחנו אנחנו מתקשים לוותר על ההזדמנות.

אם כך, למה בעצם לא להיות היועצים של עצמנו? ההצלחות יזקפו לזכותנו, מכישלונות נוכל להתנער ובעיקר נוכל לעשות את כל הדברים שאנחנו כיועצים של אחרים יודעים שצריך לעשות..
למה לא ליהנות מכל היתרונות?
בעיקר בגלל שאנחנו מרגישים שלגבי עצמנו אין לנו את התשובה, שאנחנו זקוקים לאותו מישהו חיצוני שיגיד לנו מה נכון?, מה יביא תוצאות?, מה בטוח?
מה שאני שומע שאתם בעצם אומרים זה שאתם יועצים מעולים, אבל לא תמיד שומרים על אותה רמה כשאתם צריכים לבצע, אבל למה לוותר? בייחוד אחרי שמצאתם מישהו כל כך מתאים לפרופיל היועץ שחיפשתם? תחשבו על זה, בסופו של דבר אכפת לכם קודם כל מעצמכם, אתם מכירים את עצמכם ממש ממש טוב ואין לכם שום אג’נדה אחרת מלבדכם.
אז איך מתגברים על המכשול הקטן הזה?

איך אפשר להיות גם יועץ וגם מתייעץ.

תשתמשו במראה. פיסית או מטפורית. תסתכלו טוב טוב על ההוא או היא שמשתקפים שם. תדמיינו שזה לא אתם אלא מישהו אחר. דמות. תקראו לו או לה בשם. זה יכול להיות יוסי, איזמרלדה או מר באום. ועכשיו שימו על ראשכם את כובע היועץ, תקשיבו בכובד ראש ל”עובדות” ועוד לפני הסוף, תפסיקו את הקשקשת ובמבט פטרוני שאומר “כן, אני יודע, אני יודע”, תתחילו להורות שלב אחר שלב מה נדרש, מה יש לעשות. כמו יועץ טוב תדאגו שהכול ייכתב בפרוט ובראשי פרקים כמו שאתם אוהבים. תוסיפו עוד חצי חיוך של ידיעה [תשתדלו שלא יהיה פטרוני מדי] וזהו עשיתם את שלכם.
עכשיו תחליפו כובעים. תקראו בעיון את דף ההוראות.
מצד אחד תרגישו טוב, סוף סוף מצאתם מישהו שמבין אתכם, מצד שני תתמרדו- “הכול זה דברים שכבר חשבתי אליהם”, “קל להגיד קשה לעשות” ועוד.
יועץ אמיתי יקום בשלב זה ויגיד “מצטער, אני עשיתי כמיטב יכולתי, עכשיו הכול תלוי בך”.
בואו נראה אתכם מצליחים לעשות את זה כשאתם היועצים של עצמכם…

 

השארת תגובה

  • 2015-04-21 17:35:18 עמית ש.

    נהניתי מאוד מהרעיון של להיות היועץ של עצמי: לא שומעים עצות כאלה!... זו נשמעת עצה אמתית, אפשרית ובייחוד אלטרואיסטית... לאחר אין ספור עצות שקבלתי בחיים אני יכול להגיד די בבטחה, שזו עצה טובה מאוד שאקח איתי.. האמת, שזו עצה מעולה שאני מיישם כבר.. עכשיו שהיא נאמרה באופן ברור, זה נותן לי חיזוק למה שחשבתי הרבה זמן: "אני מעדיף לעשות את השגיאות של עצמי ולא של אחרים"...

<< חזרה לרשימת הפוסטים