// זוגיות טובה זה משהו שאני מאוד רוצה, אבל איך לצאת מאותה מלכודת שחוזרת על עצמה?
06-03-2018

הפינה מוקדשת הפעם לשאלה של איתן, בן 43 מרעות.
אני כבר לא צעיר. מאוד רוצה זוגיות טובה ומאוד רוצה משפחה אבל מרגיש שבכל פעם מחדש אני נופל לאותה מלכודת. אני פוגש מישהי שמאוד עושה לי את זה, מרגשת אותי ואני מתלהב ממנה. במהלך ההכרות אני מגלה עליה עוד דברים ואז אני מתחיל להריץ לעצמי בראש, איזו תכונה בה מרתיעה אותי או למה זה לא מתאים. למרות זאת בזכות האהבה אני לגמרי שם, אבל ככל כשהדברים מתחילים להיות רציניים יותר עם הזמן, הסיבות האלה מתחילות להרים ראש ולאט לאט מתחילות להשפיע עלי עד שזה מתפרק.

כל פעם אותה תבנית. היו לי כבר כמה מערכות יחסים רציניות, הקודמת אפילו רצתה שנתחתן אבל אז משהו במגננות שלי קופץ. אחרי כמה חודשים הגעגועים והרגשות מציפים אותי אבל זה מאוחר מדי. מניסיון העבר, ואולי זה לא פוליטיקלי קורקט לומר את זה, ההרגשה הרעה עוברת ברגע שאני מוצא את הבחורה הבאה שעושה לי את זה ו…. חוזר חלילה.

אני מאוד רוצה זוגיות טובה וכרגע אני מפחד שזה ישתק אותי. מצד אחד המצב הזה לא תורם להכרות עם נשים. מצד שני, לשבת ולא לעשות כלום רק יגרום לי לשקוע יותר.

איתן שלום.

1. הגנה?

אתה מאוד מודע לעצמך ולוקח אחריות על חלקך, זה צעד ראשון וחשוב.
מתוך השאלה שלך ברור שאתה לגמרי רוצה זוגיות טובה, בצד זה מתלווה אליה כנראה חשש גדול מאוד, אם לא כן לא היית זקוק ל”מגננות”. כמאמן אדלריאני אני מניח שכל פעולה שאנחנו בוחרים לעשות מיועדת, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא, להשיג מטרה כל שהיא.

לכן, מאחר וכבר ניסחת בבהירות רבה את התנהלותך כתבנית חוזרת – “מלכודת”, אני מרשה לעצמי לשאול אותך כמה שאלות שיסייעו לך לברר מה גורם לך לחזור לשחזר את מה שאתה טוען שהוא בעוכריך, להבין מה אתה כן משיג באמצעות מגננות אלה. במסגרת הזאת הן אמנם יישארו רטוריות, אך תשובה שלך עליהן אולי תקדם את מרחב האפשרות שלך: א. מה בעיניך הדבר הכי מפחיד בזוגיות? [השגרה, הוויתור, המחויבות….] ב. איך, אם בכלל, יכולה להתקיים זוגיות בלי שיתקיים הדבר מפניו אתה זקוק ל”הגנה”? ג. מה הדבר המשמעותי ביותר שאם תאפשר לעצמך לעשותו יאפשר לך להרגיש שאתה זקוק פחות ל”הגנה”?

2. זוגיות טובה?

מאחר ומעולם לא נפגשנו, הדרך שלי להכיר אותך קצת יותר היא לשים לב לסמנטיקה בה אתה משתמש. יכולת לבחור לבקש אהבה, יכולת להגיד שאתה מחפש נישואים או קשר, מה שתפס את עיני בשאלה שלך היה צרוף המילים: זוגיות טובה.
אני חייב להקדים ולסייג שמה שאגיד עכשיו הוא בגדר פרשנות שלי בלבד והיא לא בהכרח נכונה לגביך. להבנתי, בחירת המילים שלך מעידה על שני דברים. האחד, עצם הבחירה שלך בהגדרה “זוגיות”, מספרת לי שמה שאתה תר אחריו הוא מפגש של שני אנשים בגובה עיניים שמבוסס על אמון ומחויבות. זו בעיני הגדרה מאוד מכבדת, שוויונית והדדית של מערכת יחסים. השני הוא שיש בניסוח שלך תנאי צר מאוד ולא ברור דיו. האם הגדרת לעצמך קריטריונים שמתארים את מה זה “זוגיות טובה”?

זוגיות לדבריך כבר מצאת. להפוך אותה לזוגיות טובה, זה כבר תהליך הדרגתי וקבוע המחייב ויתורים כאלה או אחרים מכל אחד מהצדדים. על מה כן היית מוכן לוותר ועדיין להרגיש בזוגיות טובה? מה בעיניך הוא MUST HAVE ומה בעיניך הוא NICE TO HAVE?
יתר על כן, זוגיות היא מצב דינמי. לעיתים היא יותר הרמונית ולעיתים יותר סוערת. מה לדעתך צריך להיות בהגדרה שלך שיאפשר לך להרגיש שאתה בזוגיות טובה גם כשהיא במשבר או כשצצות כל מיני סיבות שמערערות הביטחון שלך בקשר.

רוצה זוגיות טובה?- קואוצ'ינג ליחסים

3. רוצה?

ולגבי הרצון. כשאנחנו מבינים בדיוק מה אנחנו רוצים, כשברור לנו לשם מה אנחנו רוצים אותו וכשאנחנו חשים תשוקה עזה להשיג את הרצון הזה – הוא ברוב המקרים מתממש. במצבים האלה אנחנו מכווני מטרה, אנחנו לא רואים מכשולים רק יעדים, מפיקים מעצמנו את המיטב ולא מוותרים לעצמנו עד שאנחנו משיגים את המבוקש. אם תבדוק בעברך מקרה שבו רצית מאוד משהו שהיה כולו בתחום האחריות שלך והצלחת להשיג אותו, תגלה שאלה המרכיבים שסייעו להצלחתך.
כשאנחנו רוצים מאוד משהו והוא לא מתממש, הסיבה היא בדרך כלל שאנחנו רוצים משהו אחר  יותר ממנו. למשל: לא לטעות, לא לשחזר תבנית יחסים רעה שחווינו בסביבה הקרובה, לא להיטמע ולאבד את מי שאנחנו בקשר וכו’.

אני מזמין אותך לבדוק האם אתה יכול ב 100% לעמוד מאחורי הרצון שלך. אני מעודד אותך לבחור לבדוק איך כן על פני למה לא, לגייס את מלוא התשוקה ולהחליט על אילו הגנות אתה מוכן לוותר לטובת הנוכחות של זוגיות טובה ומשפחה בחייך. כשתפענח לעצמך מה באמת אתה רוצה ולשם מה אתה רוצה את מה שאתה רוצה, אני משוכנע שגם תצליח להשיג את זה. תוכל לנסות לעשות את זה לבד ואם לא חפש לך איש מקצוע שילווה אותך בדרך.

בהצלחה.
רוני גרובר. מאמן אישי לזוגיות
ronygruber.com
https://www.facebook.com/coach.director

השארת תגובה

<< חזרה לרשימת הפוסטים