/// מי אני?

* נשיא הסניף הישראלי של ICF
(ארגון המאמנים הבינלאומי)
*PCIL חבר בלשכת המאמנים
* בוגר וחבר סגל לשעבר בביה"ס לאימון של מכון אדלר
*מאמן מנהלים בחברות גלובליות

אני מאמין

גם כשאני מאמן מנהלים בחברות גלובליות ברחבי העולם וגם שאני מאמן אישה בת 45 שרוצה יותר מהחיים, אותו משפט של הרבי מלובביץ מהדהד לי בראש: ” אל תיתן למי שאתה עכשיו להפריע למי שאתה יכול להיות”.

בקופסת השוקולד של כל אחד ואחת מאיתנו מתחבאות הפתעות, תוצאה של חיים חד פעמיים שבחרתם לחיות. שילוב של ערכים, כוחות ויכולות ייחודיים לכם.

פיסות מתוקות שבחרתם לקחת איתכם, לשמור על פני כל הדברים האחרים שחוויתם. שבהן אתם נהנים לנגוס כשאתם זקוקים לטעינה מחודשת, שעל טעמן אתם מתענגים כשהן נוכחות ביום יום שלכם, מתגעגעים  כשהן חסרות.

בניגוד לפורסט גאמפ, אני מאמין שאתם יודעים בדיוק מה אתם הולכים לקבל כשתפתחו את קופסת השוקולד שלכם.

בתור מאמן אישי [קואוצ’ר] תפקידי הוא להיות שם לצידכם. עם הרבה סבלנות, מיקוד וללא שמץ של שיפוטיות. לסייע לכם להיזכר בטעמים שכבר שכחתם, לגלות איך להחזיר אותם לחייכם, לגלות מי הם מתאימים לכם היום ואלו הייתם רוצים להחליף בטעמים חדשים, מעוררי חשק אשר יסייעו לכם להגיע להיכן שהייתם רוצים להגיע עתיד הקרוב.

"Miracles happen every day. Some people don't think so, but they do..."

© Paramount Pictures

"You got to put the past behind you before you can move on. And I think that's what my running was all about. I had run for 3 years, 2 months, 14 days, and 16 hours..."

"My Mama always said:"Life was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."

Forrest Gump

Director: Robert Zemeckis 1994

/// לשבת בכסא הבמאי

במאי הוא מאמן שמביא את הדמויות שלו למיצוי הפוטנציאל הגלום במציאות חייהן. מה שמניע דמויות בסרטים מניע לדעתי גם אנשים במציאות. אולי בגלל שאת הדמויות כתבו אנשים. אולי בגלל שאת הדמויות משחקים אנשים.
כן, “העולם הוא במה וכולנו שחקנים”.

הבמאי שבי רואה באימון תהליך המקביל ליצירת סרט. בקולנוע אני בורא עולמות ופועל לממש אותם, מפיח חיים בדמויות פיקטיביות ומוביל אותן דרך שלל התנסויות לתובנות אשר ישנו את חייהן לטובה. בקליניקה שלי, אני מאמן אנשים לקום מהספה שלי, בהתחלה בעזרת הדמיון ובהמשך בעזרת הרגליים…

מאחר וכולנו חיים בסרט, באימון אישי לחיים [קואוצ’ינג] אני מזמין את המתאמנים שלי לשבת ב”כסא הבמאי“. לכתוב את התסריט האופטימאלי של חייהם, לביים את המציאות בה הם רוצים לחיות ואז, להיכנס לדמות, שתזכיר להם מה הם מסוגלים ותוך כך לממש רצון או תשוקה שישפרו את חייהם. כנראה זה לא מקרה שכשמישהו מצליח אומרים שהוא “שיחק אותה“.

אימון אישי איתי מורכב ממפגשים יצירתיים, ממוקדים ואפקטיביים, אשר מאפשרים למתאמנים להאמין בחזון הזה. ביכולת שלהם לצמצם את הפער בין מי שהם ומי שהיו רוצים להיות. זהו מסע קצר מועד אשר בוחן מחדש את נקודת המבט של המתאמנים על המציאות, מברר איתם כמה “זמן מסך” הם נותנים לצרכים שלהם, מחדד את הפוקוס.

הכלל הראשון בתסריטאות אומר ש: בכל רגע נתון יש לך הכותב את היכולת והכוח לומר:”זו לא הדרך בה הסיפור עומד להסתיים”.

לשמחתי, כבוגר של בית הספר למאמנים של מכון אדלר וכבמאי פעיל מזה 25 שנה, אני שמח לגלות כל בוקר מחדש שהייתי ונותרתי בעסקי ההגשמה.

 איך?

 • תהליך אימון פרטני–  מפגשים שבועיים, מעצימים וממוקדי מטרה,  בקליניקה שלי בתל אביב או דרך הסקייפ.
 • “חזרה גנרלית” – שיחת טלפון אימונית  חד פעמית כהכנה לקראת שיחה או אירוע חשוב שבו חשוב שתהיי במיטבך [פרזנטציה, לקוח חדש, שיחת שכר, שיחה עם אמא, , דייט וכו’]
 • “לפגוש את הבמאי שבך” – סדנת התנסות קבוצתית ואינטימית בה כל אחד מהמשתתפים מתנסה ב”כסא הבמאי”

בזכות מה?

 • שיטה ייחודיתשילוב בין אימון אישי וקולנוע הופך את התהליך לחוויתי ויעיל יותר.
 • כוורת של מומחיםמיועדת לתת מענה לכל פרט אינפורמציה שחסר להתקדמות בתהליך בתחומים : בריאות, תזונה והרזייה, סטיילינג, כלכלת משפחה, משפט, שיווק ועוד.
 • מושתת על פסיכולוגיה חיובית
 • רמת הכשרה ואתיקה גבוהה– בזכות חברות בסגל של מכון אדלר וחברות בלשכת המאמנים וב -ICF.

Deconstructing Hurry

Director: Woody Allen 1997

"All people know the same truth. Our lives consist of how we choose to distort it."

© Sweetland Films, Jean Doumanian Productions

/// במה אני יכול לעזור?

אימון אישי לזוגיות

Scenes from a Marriage

Director: Ingmar Bergman 1973

"We're emotional illiterates. We've learned mathematical formulas by heart. But we haven't been taught a thing about our souls. We're tremendously ignorant about what makes people tick"

© Cinematograph AB

תהליך אימון אישי לזוגיות איתי מסייע לגברים ונשים, לשפר את הזוגיות בה הם נמצאים כעת או למצוא זוגיות חדשה [האימון נעשה במעמד צד אחד]. אין סיבה שתתפשרו –זוגיות טובה היא ברת השגה.

זוגיות היא כמו כל מטרה אחרת בחיים. בדיוק כמו בקריירה בכדי להשיג את היעדים שלכם, נדרשים תכנון, התמדה ועבודה קשה. קצת מזל אף פעם לא מזיק, אבל לא הייתי ממליץ לתת לו להיות זה שמנהל את העניינים.
אימון אישי לזוגיות [קואוצ’ינג] מחדד את הבחירות שאתם עושים ובונה מרחב שיעודד צמיחה של זוגיות מיטבית עבורכם. נקודת המוצא היא שזה בידיים שלכם כי אתם אחראים לפחות על 50% מהזוגיות הזאת. למה “לפחות”, אתם שואלים? כי איך שאתם פועלים בתוך קשר בונה לא רק את החוויה שלכם אלא גם את החוויה של הצד השני. ברגע שתזכרו בחוזקות והכישורים הטבעיים שלכם ותאפשרו לצד השני לפגוש אותן תיווצר תשתית בריאה לבניית קשר יציב שיתאים למי שאתם.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Director: Michel Gondry 2003

"Too many guys think I'm a concept, or I complete them, or I'm gonna make them alive. But I'm just a fucked-up girl who's lookin' for my own peace of mind; don't assign me yours."

© Focus Features, Anonymous Content, This Is That Productions

צמתים בחיים

Wonder Boys

Director: Curtis Hanson 2000

"As for me, I lost everything: my wife, my book, my job, everything that I thought was important. But I finally knew where I wanted to go. And now I have someone to help me get there."

© BBC, Curtis Hanson Productions, MFF Feature Film Productions

ישנם רגעים בחיים שבהם הקרקע נשמטת מתחת לרגלים שלנו. תקופות של צמתים בחיים בהם אנחנו ממש כבר לא בטוחים שמי שהיינו או שחשבנו שאנחנו, מייצג אותנו עוד. תפקידי כקואוצ’ר הוא לעזור לכם לכתוב את ה”תסריט העתידי” שישרת את מי שאתם עכשיו, לבחור את המהלך הבא אשר יכניס לחייכם תחושת ערך.

אם הייתם בטוחים שתזדקנו במקצוע שבחרתם ועכשיו אתם מתעוררים כל בוקר לא מסופקים… אם אתם שבכ”ניק, פרסומאית, איש היי טק, רקדנית או כל בעל מקצוע אחר שהקריירה המצליחה שטיפחתם פשוט גוועה לה יום אחד… אם נסיבות החיים שלכם השתנו ואתם צריכים להיזכר שוב מי אתם או שסתם הגעתם לגיל 30, 40 או 50 ואתם שואלים את עצמכם:
“זה כל מה שיש לחיים להציע לי?” – אתם בצומת.
חלק מהתשובות נמצאות בתחום ההתפתחות האישית, חלקן בתחום הקריירה, לעיתים בשילוב מנצח של שניהם. באימון אישי לחיים [קואוצ’ינג] איתי תוכלו להטיל ספק בהכול, להיות אמיצים ולאפשר לעצמכם לחלום. תוכלו להניע תהליך שיוביל אתכם להרחיב את האפשרויות שעומדות בפניכם ולבחור, מתוך מי שאתם היום, בנתיב שיאפשר לכם להיות מסופקים ונאמנים יותר לעצמכם.

American Beauty

Director:Sam Mendes 1999

"It's a great thing when you realize you still have the ability to surprise yourself. Makes you wonder what else you can do that you've forgotten about."

© DreamWorks SKG, Jinks/Cohen Company

אימון אישי לרילוקיישן

Lost in Translation

Director: Sofia Coppola 2003

"...The more you know who you are, and what you want, the less you let things upset you."

© Focus Features, Tohokushinsha Film Corporation, American Zoetrope, Elemental Films

“הדבר הראשון שאתה מרגיש כשמתחיל השבר הוא שכל מעגלי התמיכה להם היית רגיל בארץ, לא רלוונטיים עבורך יותר. אתה חייב למצוא, מהר, חבל הצלה לפני שתטבע”. יאיר, 26, ניגריה.
כקואוצ’ר, אני מאפשר לישראלים שנמצאים ברילוקיישן לבנות מחדש את מה שהם זקוקים לו על מנת שהחלום שהם יצאו להגשים יצליח.

לאימון מנהלים- לחץ כאן

רילוקיישן מתחיל תמיד בתקווה. החודשים הראשונים הם סוג של “ירח דבש” שבו החדש והשונה מתורגמים כמרתקים ומעוררי סקרנות. בהדרגה נוצרים פערים. השגרה, קשיי ההסתגלות ומיצוי ההתלהבות הראשונית הופכים זרעים של תסכול, תחושת בדידות והרגשה של נטישה. ברגע הזה נראה שאין אם מי לדבר מבלי להודות בכישלון.
בעזרת אימון אישי לרילוקיישן איתי, תוכלו להחזיר לעצמכם את הביטחון העצמי ותחושת השליטה בחייכם. בזמן קצר, בסיוע אדם שמבין אתכם ואין לו אג’נדה, תוכלו לבנות לעצמכם מחדש סביבה תומכת, ללמוד איך לתפקד ביעילות במרחב בו התקשורת ותבניות ההתנהגות שונות מאלה שאליהם אתם רגילים ולייצר לעצמכם תוכנית פעולה שתאפשר לכם לחזור ולממש את הפוטנציאל שהביא אתכם להיבחר לתפקיד.

Gravity

Director: Alfonso Cuarón 2013

"Doesn't get any rougher than that, still, it's a matter of what you do now. If you decide to go, then you gotta just get on with it. You gotta plant both your feet on the ground and start livin' life."

© Warner Bros. Pictures, Esperanto Filmoj, Heyday Films

לווי תהליך יצירתי

Frida

Director: Julie Taymor 2002

"The only thing I know is that I paint because I need to, and I paint whatever passes through my head without any other consideration"

© Handprint Entertainment, Lions Gate Films, Miramax Films

“אילו רק היה לי  מישהו לדבר איתו על זה” –
זו ה”פנטזיה” של כל אחד מאיתנו, תסריטאי, כותבת דוקטורט, מעצב, סטארט-אפיסטית כשאנחנו מרגישים תקועים, חסרי כשרון, עייפים, ומתוסכלים… מצד שני, ברור לנו שבעניין הזה, אנחנו לגמרי לבד בעולם…

כיוצר, אני מכיר את תחושת הבדידות שמלווה את התהליך , כמאמן אישי לחיים [קואוצ’ר] יש לי את הכלים לסייע לכם להתגבר על מחסומי היצירה.
לווי תהליך יצירתי הוא כלי המאפשר לכם מקום בטוח להציף בו את הפחדים והחששות שלכם, מייצר מרחב שלא קיים עבורכם בשום מקום אחר.
זהו מרחב בו תוכלו לארגן את המחשבות, להבדיל את ה”חשוב” מה”דחוף”, לבסס מחויבות, להרהר בקול עם עוד מישהו, לברוא עבור עצמכם מראה שמה שישתקף בה יגרום לכם לרצות לפנטז, להמציא, לכתוב.

את הכוחות והיכולת יש לכם- הגיע הזמן שהם יעבדו לטובתכם וישתקפו במה שאתם רוצים ליצור.

8 1/2

Director: Federico Fellini 1963

"I thought I had something so simple to say... When did I go wrong? I really have nothing to say, but I want to say it all the same."

© Cineriz, Francinex

/// איך מרגישים אחרי...

 1. // עידן איסטנר, עורך וידאו, תל אביב.

  לפני כמה ימים עשיתי סדר בקבצי המחשב ומצאתי את החזון שרשמתי בזמן האימון. נדהמתי לגלות שאני כבר חי את החזון הזה!!! חיי השתנו מהקצה אל הקצה. אני מוצף בעבודה מאתגרת ומעניינת אני עצמאי לבחור מתי ומה ולעשות עברתי דירה, נרשמתי לחדר כושר, אפילו עשיתי מנוי לרשות הטבע והגנים!! למדתי לחלום על דברים ולהגשים אותם!!! תודה לך  שהראת לי את הדרך. אני כל הזמן זוכר את התהליך שעברתי איתך ועד כמה הוא היה משמעותי בשבילי. תודה!

 2. // אריאל ק., אבטחת מידע, פאלו אלטו (רילוקיישן)

  החוויה של לדבר עם הארץ, זה מה שעשה את כל ההבדל. יכולתי למצוא פה פסיכולוג אבל הוא לא היה מבין מה זה להתגעגע לשוקולד השחר, יכולתי לדבר עם מלא ישראלים פה, אבל להם יש אג’נדה. רוני הביא משהו “נקי” וזה מה שהייתי צריכה על מנת לפענח איך פותרים משוואה עם כל כך הרבה נעלמים. מאמן אישי לרילוקיישן זה רעיון גאוני בעיני.

 3. // אלכס ל. , איש היי-טק, תל אביב

  אני סבור שמעלתו הגדולה של רוני היא שהוא אדם שמבין אנשים לעומקם ולרוחבם ולמעלה מזאת. הוא חד, שואל שאלות מדויקות ולא מאפשר סטייה או בריחה ממהותם של הדברים ואלוהים הוא עדי לכמה שניסיתי לברוח ולהתחמק מהמקומות הכואבים או אלה שלא רציתי להתמודד איתם. רוני, בכישרון רב גרם לי להתעמת ולרוב גם לנצח את הכאב ואת המכשלות שלי כאדם. אני יוצא מהאימון מחוזק, ממוקד הרבה יותר ונחוש להצליח עד תום במסלול אותו בחרתי. רוני גרובר הוא מאמן
  אישי מצוין, איש של אנשים ואידיאליסט שמאמין בתפקידו ובייעוד שלו ואני ממליץ לכל אדם להיעזר בשירותיו.

 4. // איילת חדד, 28, שנז’ן (רילוקיישן)

  לספר למישהו [מאמן אישי, שיודע להקשיב] מארץ, את מה שקורה לנו כאן הייתה חוויה מטורפת, כי צריך להתחיל מהתחלה. ואתה מנסה להסביר לאיש המקסים הזה, שמשחק אותה שהוא לא יודע כלום, מה זה לגור פה ומתחיל לבכות…. והוא בלי שיפוטיות והמון עידוד מזכיר לך את הסיבות בגללן בכלל יצאת לדרך ואת היכולות שעומדות לרשותך בכדי להתמודד עם מה שהוא עוד מכשול בדרך לחלום. תודה

 5. // יהודית שרמן, רוקחת, רעננה

  הגעתי לאימון ללא מטרה ברורה וגם לא הכרתי את המאמן. החוויה הייתה מאד מעצימה. הגשמתי חלום! זכיתי להיות מאומנת על ידי רוני גרובר שהוא לדעתי אדם ערכי עם המון ידע וכבוד כלפי האדם באשר הוא. אני מאד מעריכה את העבודה שהוא עשה איתי ומוקירה אותו על הסבלנות הרבה והרגישות שהפגין במהלך האימון. פשוט מאמן אישי בחסד. שוב, תודה רבה לך על הכול.

 6. // איריס ק., מורה לריקוד, תל אביב

  אימון אישי עם רוני זו חוויה מרגשת, מאתגרת ועוצמתית. הוא הצליח לפזר את הערפל כך שהמציאות הפכה ברורה וממוקדת.
  הוא לא מוותר, גם במקומות הכי מעצבנים, בהומור ובאינטליגנציה עוזר לכוון את המחשבה, העשייה, המחויבות והמוטיבציה לעשייה.
  רוני רגיש וקשוב לנקודות החולשה ,פישט את הדברים ולימד אותי לעבוד עם התכונות הטובות שבי כך שיכולתי להתמודד גם מול הקשיים והשדים העמוקים ביותר.
  בעזרתו ואיתו , כשותף מלא בדרך, השגתי את המטרות בגללן הגעתי לאימון. ממליצה בחום, גם למי שחושש מקושי, לעבור עם רוני מסע למקום אחר…

 7. // יניב ב., שטרסבורג (רילוקיישן)

  שמעתי על אימון אישי לרילוקיישן מחבר שעבר תהליך אצל רוני. כשהגעתי הייתי מיואש, הייתי בטוח שגם אם נחזור לארץ, המשפחה שלי תתפרק. הקול מלא הביטחון שלו, העברית, השאלות הממוקדות, היו עבורי איזה אי של שקט. רוני, איפשר לי לספר את הסיפור שלי מחדש, להבין מה חשוב לי ויותר חשוב איך להשיג את זה. אני יכול להגיד בביטחון מלא שרוני הציל גם את השליחות שלי וגם את הזוגיות שלנו…

 8. // אלפה ילמה, גננת, תל אביב

  רק רציתי לומר תודה מעומק הלב על 3 חודשים של אימון אישי רווי בעשייה ובתובנות חדשות ותודה שהזכרת לי מי אני ומה היכולות שלי.

 9. // סרגיי בניוביץ, מפקח בנייה, גינאה (רילוקיישן)

  רוני הוא אלוף. הוא מאמן אישי לרילוקיישן שלא נותן פתרונות, אבל שואל את השאלות הנכונות. הוא יודע להיכנס בך כשצריך ומצד שני להיות הכי בשבילך. אם אתם צריכם מישהו שיסדר לכם את הראש- זה הוא.

 10. // אורלי דבורה, דיאטנית, תל אביב

  לא פשוט למצוא מאמן אישי שמרגישים איתו חיבור/כימיה כל כך טובה.
  היה לי מזל לפגוש את רוני ולא יכולה לחשוב על אימון טוב יותר ממה שעברתי, בקצב המתאים לי, זורם עם היכולות שלי, לא לוחץ, גמיש ונעים. מישהו שידע להתאים את עצמו בדיוק למה שהייתי צריכה. הרגשתי מאוד בטוחה עם מי שמלווה אותי בתהליך, יודע לנהל את המפגש, לשקף, יורד לעומקם של דברים ויודע לנתב ולחלץ בשאלות שמובילות אותי לחקירה שמאפשרת יצירת דרך. הרגשתי את ההשקעה והלמידה שלו והיתה לי באמת תחושה שאיכפת לו ובאמת חשוב לו לקדם אותי ושבמפגשים הוא כולו נמצא שם בשבילי. עם רוני, היה לי מאוד נוח להיפתח, הצלחתי לחפש ולגלות את המצפן הפנימי שלי, ולקבל ארגז כלים שילווה אותי להמשך עשייה והתקדמות

/// אדלר

אלפרד אדלר 1870-1937

קצת על אדלר

אדלר נולד כילד רביעי למשפחה יהודית בווינה. מגיל צעיר הוא הרגיש “נחות” בשל מחלות ומוגבלויות פיזיות שמנעו ממנו להתרועע עם שאר בני גילו. כפיצוי על כך השקיע עצמו בלימודיו והצליח בהם מאוד. מאוחר יותר יהפוך “תסביך הנחיתות”, מושג שהוא טבע, לאחד הבסיסים המרכזיים בתיאוריה שלו אשר רואה בחסך שכל אחד מאיתנו מרגיש ל”מנוע” רב עוצמה שעשוי לייצר תנועה וגדילה.

It is always easier to fight for one's principles than to live up to them.

אדלר סיים את לימודי הרפואה אבל עד מהרה נשבה בקסמי הפסיכותרפיה שהייתה אז בחיתוליה. הוא הפך ידיד קרוב ומוערך של פרויד ומונה לתפקיד נשיא האגודה הפסיכואנליטית. בשנת 1911  הוא החל להעלות רעיונות חדשים, אלה יצרו בינו ובין פרויד קרע בלתי ניתן לאיחוי. הוא נאלץ לפרוש מהאגודה והקים אסכולה נפרדת המכונה הפסיכולוגיה האינדיבידואלית שבסיסה עומדת ההנחה שהאדם הוא יצור הוליסטי, בעל זיקה חברתית גבוהה, בעל יכולת בחירה ויצירתיות, אשר פועל מתוך הסובייקטיביות שלו לשם מטרת על שהיא להגביר את תחושת שייכות שלו.

אדלר מאמין שסגנון החיים של כל אחד מאיתנו [שהוא סך כל האמונות שהאדם ניסח כלפי עצמו, אחרים והחיים] מדגים את מידת היצירתיות הטמונה בכל אחד מאיתנו. העולם הפנימי, הייחודי והחד פעמי שכל אחד ברא לעצמו מבטא לדעתו את ההשפעה המכרעת של הסובייקטיביות של כל אחד מאיתנו על האופן בו הוא בוחר לפרש את המציאות. בנקודה זו נבדלת תורתו של אלפרד אדלר באופן מהותי מתורותיהם הדטרמיניסטיות של יונג ופרויד הממוקדים יותר בעבר ובהשפעתו המגבילה על מגוון האפשרויות שפתוחות בפני האדם. במובן זה גישתו של אדלר אופטימית מאוד ומאמינה כי לאדם יש את היכולת לבחור ולבצע שינויים במציאות חייו. מספיק שיאתר את הנחות היסוד שחוסמות אותו מלהתקדם [לדוגמא: "טעות היא כישלון, היא דבר שיש להימנע ממנו"] וירחיב אותם להנחות יסוד אשר פותחות אפשרויות [לדוגמא: "לטעות זה טבעי, מותר לי לטעות"] בכדי לאפשר לו למצות את יכולותיו וכישרונו.

What do you first do when you learn to swim? You make mistakes, do you not? And what happens? You make other mistakes, and when you have made all the mistakes you possibly can without drowning - and some of them many times over - what do you find? That you can swim.

אדלר מאמין שהאדם הוא יצור חברתי וככזה לא ניתן להבין את התנהגותו ומניעיו בלי להבין את הפן החברתי שלו, את הרצון שלו להשתייך ולתרום, את הדרך בה הוא ניגש למילוי המטלות המרכזיות של החיים: עבודה, אינטימיות וחברות. בשל היות האדם הוליסטי [שלם אשר לא מתקיימת בו חלוקה ל: אני, עצמי, משהו בי] הוא בלתי ניתן להפרדה וכל מעשה שיעשה הוא תולדה של המטרתיות שלו. המטרות משתנות ממצב למצב ומאדם לאדם אך תמיד הן משרתות אותו ואת הדרך בה הוא מצליח להרגיש תחושת שייכות. [גם אם האופן שהן מתבטאות נתפסת בעינינו לשלילית, לדוגמא: פסיביות, תלותיות, שתלטנות וכו']. כשאדם יבין בתהליך בדיקה של רווח והפסד שהדרך בה הוא מנסה להשיג את מטרתו אינה יעילה עבורו יותר, יש לו אופציה לבחור אחרת. תמורה, ולו הקטנה ביותר בדרך התגובה של האדם למציאות חייו ולחברה בה הוא חי, עשויה להוביל לשינוי והשתנות משמעותיים, כאלה שיקרבו אותו סיפוק והגשמת ייעודו האמיתי.

/// אימון אישי לחיים [קואוצ’ינג]

טימותי גאלווי

קצת על אימון

בשנת 1974 נולד למעשה מקצוע האימון האישי (קואוצ’ינג). בספרו “המשחק הפנימי של הטניס” (The Inner Game of Tennis) הציע טימותי גלוויי (Gallwey) רעיון חדשני, להרחיב את תפקיד מאמן הספורט גם לתחומי החיים האחרים. נקודת המוצא הייתה שמאמן הספורט, מתוקף מערכת יחסי האימון שהוא בונה עם הספורטאי מסוגל לשפר את ביצועיו הספורטיביים והמנטאליים. הוא מצליח להיות “שומר החזון שלו” והאיש שמפקס אותו למטרה לא בזכות העובדה שהוא שחקן טוב ממנו אלא באמצעות התבוננות מאתגרת מהצד, אמפתיה, הצפת השאלות הנכונות ותמיכה רגשית ברגעי שפל. ברגע שכל היכולות הללו התגלו כתשתית יעילה לשיפור ביצועים בתחום הזוגי, העסקי והחברתי הם שוכללו ע”י שימוש בכלים מתחומים שונים כמו: פסיכולוגיה, תיאוריות ניהול, תורת המשחקים, אומנות ואסכולות נוספות לחקר ההתנהגות לכל תחומי החיים.

"I need to believe, that something extraordinary is possible.
"

© Universal Pictures, DreamWorks SKG, Imagine Entertainment

A Beautiful Mind

Director: Ron Howard 2001

אימון אישי לחיים במהותו הוא תהליך תחום ושיטתי המכוון לייצר שינוי התנהגותי בזמן קצר (בד"כ 12 מפגשים). במפגשים השבועיים בין המאמן למתאמן, מגדיר המתאמן את החזון שלו לגבי תמונת חייו המיטבית ומתוכו גוזר את היעדים שאליהם הוא שואף להגיע. באימון עובדים רק על הדברים ה"חשובים" (בניגוד לדברים ה"דחופים" או המשבריים) שיובילו את המתאמן להגשמת החזון שלו. ההסתכלות היא קדימה לעבר העתיד, כשהעבודה משבוע לשבוע מתמקדת בנושאים קונקרטיים שהם שלבים הכרחיים בדרך לאותו עתיד אופטימאלי.

האימון האישי שונה מטיפול פסיכולוגי ומייעוץ ארגוני בהיותו מיועד להוביל אל הגשמת מטרות מתוך היכולות הקיימות בידי המתאמן ולא נועד לשנות אותו או להבין את עברו אלא להסיר חסמים בדרך למטרה. בבסיס הרעיון של תהליך האימון עומדת הגישה האומרת כי לאדם נתונה יכולת בחירה חופשית בכל שלב ושלב ובכוחו לשנות את דרך התנהלותו. תמיד יש נסיבות, השאלה היא מה המתאמן עושה איתן. אם הן תירוץ או הסבר להיעדר תוצאה רצויה, ברור שנעדר מרכיב האחריות האישית של המתאמן לפעולותיו כל התנהלות או תוצאה בחיי כל אחד מאיתנו מורכבת מ"מה שעשיתי + מה שלא עשיתי". לכן אם תוצאה בהווה אינה לשביעות רצון המתאמן קיימות לרשותו שתי דרכי פעולה - או להפסיק לעשות את מה שהוא עושה לא טוב ו/או להתחיל לעשות דברים שלא עשה עד עכשיו. המציאות הינה תוצאה של רצון ופעולה אפקטיבית שתאפשר את התוצאה הרצויה. כמובן שכדי לשנות את המציאות צריך לשנות את התגובה. המשמעות של הדברים שאותם האדם פוגש היא בידו, ואם ישנה את האופן שבו הוא רואה את המציאות, הוא ישנה גם אותם ומכאן את מהלך חייו. בפני האדם עומדת תמיד האפשרות של שינוי תפיסתו ושינוי דפוסי-פעולתו וכל הנגזר מהם ועל ידי כך להגיע לתוצאות שונות.

"Carpe diem, seize the day , make your lives extraordinary."

© Touchstone Pictures, Silver Screen Partners IV

Dead Poets Society

Director: Peter Weir 1989

תהליך אימון אישי שנחשב ליעיל הוא כזה המביא לידי ביטוי באופן מיטבי את היכולות של המתאמן ומוביל לתוצאות ולהצלחת המתאמן. קיימות שתי אסכולות מרכזיות בעולם האימון המודרני: שיטת היהלום ושיטת העץ. כל השיטות באשר הן נמצאות על הרצף הזה. שיטת היהלום מניחה שהמתאמן הוא יהלום גולמי ותפקידו של המאמן ללטש אותו בהתערבות פעילה (אלון גל ודומיו), שיטת העץ (אדלריאני ודומיו) בה אני מאמין מניחה שכל התנאים להתפתחותו של אדם בכיוון המיטבי לו נמצאים בתוכו וכל מה שנדרש המאמן לעשות הוא להבטיח שימוש יעיל ופורה במלוא הפוטנציאל של המתאמן בכוחותיו ויכולותיו המיוחדים. זאת ועוד, שיטת העץ מניחה, שתהליך פורה אחד בלווי מאמן יכול לאפשר ולהוסיף למתאמן כלים ותחושת הצלחה באמצעותם הוא יוכל להמשיך ולהתפתח בכוחות עצמו.
אימון אישי לחיים [קואוצ'ינג] הוא, אם כן, תהליך שיטתי להשגת יעדים אישיים על ידי תהליך של 'שיקוף' המציאות העכשוויות והפערים שהיא מייצגת ביחס למציאות העתידית המיטבית של מתאמן ספציפי. הוא בנוי ממספר מפגשים, שבהם מבוצע הליך מסודר השואף להוביל את המתאמן אל הגשמת מטרותיו. בתהליך הראשוני על המתאמן להבין את ערכיו ולהתוודע לצרכיו האישיים, לאחר מכן הוא מגבש חזון וגוזר ממנו מטרות, יעדים ומדדים להצלחה, וכן לומד את יתרונותיו ואת החסמים העשויים להפריע לו בהמשך. בהמשך נבנית תוכנית עבודה מסודרת, שבה המתאמן בונה את המשימות שיובילו אותו אל המטרה, תוכנית עבודה זאת אמורה להוביל את המתאמן אל הצלחתו ולהבטיח שימוש נכון ביכולותיו ובמשאביו, תוך כדי פיקוח ובקרה, עד להגעה להצלחה האישית המקוּוה‏.

/// השראה

מרטינה נברטילובה

ההבדל בין מעורבות ומחויבות הוא כמו ביצים וקותלי חזיר. התרנגולת מחויבת; החזיר מעורב

אנדי וורהול 

תמיד אומרים שזמן משנה דברים, אבל למעשה אתה צריך לשנות אותם בעצמך.

ביל מקארתי (מאמן פוטבול)

קואוצ’ינג זה בסך הכל לקחת שחקן למקומות שהוא לא יכול להגיע אליו בעצמו

אופרה וונפרי 

תשכחו את הנתיב המהיר. אם אתם באמת רוצים לעוף, פשוט ריתמו את כוח שלכם לתשוקה שלכם

גתה

אדם בעל רצון חזק יעצב את עולמו בדרכו

צ’ה גווארה

עדיף למות על הרגליים מאשר לחיות כל החיים על הברכיים

מרתה גראהם

לאנשים יש אלפי סיבות מדוע הם לא יכולים לעשות מה שהם רוצים, כאשר כל מה שהם צריכים היא סיבה אחת לכך שהם יכולים

פרנק לויד רייט

ההווה הוא צל שנמצא כל העת בתנועה וחוצץ בין אתמול למחר. שם נמצאת התקווה

 

אלברט איינשטיין

רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע

מדונה

הרבה אנשים מפחדים לומר מה שהם רוצים. זו הסיבה שאין להם סיכוי לקבל את מה שהם חולמים עליו

סטיב ג’ובס

דברים לא צריכים לשנות את העולם בכדי להיות חשובים

אריסטוטל אונסיס 

עלינו לשחרר את עצמנו מהשאיפה שהים אי פעם יירגע. לחלופין, אנחנו חייבים ללמוד להפליג ברוחות עזות

מרטין לותר קינג

אמונה היא לעשות את הצעד הראשון אפילו אם אתה לא רואה את כל גרם המדרגות

אמיליה ארהרט

הדבר הקשה ביותר הוא ההחלטה לפעול, השאר הוא רק נחישות. הפחדים הם נמרים של נייר. הם לא יכולים לעצור אותך מלעשות כל דבר שאתה מחליט לעשות בכדי להשיג שינוי ושליטה בחייך. התהליך הוא הגמול בפני עצמו.

וולט דיסני

כל חלומותינו ניתנים להגשמה אם רק יהיה לנו האומץ לשאוף אליהם בהתמדה

סימון דה בובאר

שנו את החיים שלכם היום. אל תהמרו על העתיד. פעלו מיד וללא היסוס

נפוליאון היל

אם אינך יכול לעשות דברים גדולים, עשה דברים קטנים בצורה גדולה

מאמרים